Card list

Bushiroad Championship Series 2018 (USA/Chicago) - Cardfight!! Vanguard Standard

Champion: Benjamin Armenta

Deck Name: Oracle Armageddon #2

Grade3
Imperial Daughter
V-BT01/002EN (x4)
Imperial Daughter
CEO Amaterasu
V-BT01/007EN (x3)
CEO Amaterasu
Victorious Deer
V-BT01/016EN (x2)
Victorious Deer
CEO Amaterasu
V-BT01/OR02EN (x1)
CEO Amaterasu
Grade2
Promise Daughter
V-BT01/017EN (x4)
Promise Daughter
Yellow Witch, MeMe
V-BT01/028EN (x3)
Yellow Witch, MeMe
Goddess of Insight, Sotoorihime
V-BT01/029EN (x4)
Goddess of Insight, Sotoorihime
 
Grade1
Circle Magus
V-BT01/009EN (x4)
Circle Magus
Oracle Guardian, Gemini
V-BT01/030EN (x4)
Oracle Guardian, Gemini
Farfalle Magus
V-BT01/031EN (x4)
Farfalle Magus
 
Grade0
Weather Forecaster, Miss Mist
V-BT01/018EN (x4)
Weather Forecaster, Miss Mist
Lozenge Magus
V-BT01/058EN (x1)
Lozenge Magus
Oracle Guardian, Nike
V-BT01/059EN (x4)
Oracle Guardian, Nike
Psychic Bird
V-BT01/060EN (x4)
Psychic Bird
Sphere Magus
V-BT01/062EN (x4)
Sphere Magus
     

2nd Place: Jonathan Eller

Deck Name: Good Luck Bird, have fun! -DK Crew

Grade3
Imperial Daughter
V-BT01/002EN (x4)
Imperial Daughter
CEO Amaterasu
V-BT01/007EN (x3)
CEO Amaterasu
Victorious Deer
V-BT01/016EN (x3)
Victorious Deer
 
Grade2
Promise Daughter
V-BT01/017EN (x4)
Promise Daughter
Yellow Witch, MeMe
V-BT01/028EN (x2)
Yellow Witch, MeMe
Goddess of Insight, Sotoorihime
V-BT01/029EN (x3)
Goddess of Insight, Sotoorihime
Battle Sister, Torte
V-PR/0020EN (x1)
Battle Sister, Torte
Grade1
Circle Magus
V-BT01/009EN (x4)
Circle Magus
Oracle Guardian, Gemini
V-BT01/030EN (x2)
Oracle Guardian, Gemini
Farfalle Magus
V-BT01/031EN (x3)
Farfalle Magus
Goddess of Tide of Times, Mizunohame
V-BT01/053EN (x1)
Goddess of Tide of Times, Mizunohame
Luck Bird
V-BT01/056EN (x3)
Luck Bird
     
Grade0
Weather Forecaster, Miss Mist
V-BT01/018EN (x4)
Weather Forecaster, Miss Mist
Lozenge Magus
V-BT01/058EN (x1)
Lozenge Magus
Oracle Guardian, Nike
V-BT01/059EN (x4)
Oracle Guardian, Nike
Psychic Bird
V-BT01/060EN (x4)
Psychic Bird
Sphere Magus
V-BT01/062EN (x4)
Sphere Magus
     

3rd Place: Farouk Barakat

Deck Name: Shenron's Army

Grade3
Dragonic Waterfall
V-BT01/003EN (x1)
Dragonic Waterfall
Dragonic Waterfall
V-BT01/SV03EN (x3)
Dragonic Waterfall
Dragonic Overlord
V-TD02/001EN (x1)
Dragonic Overlord
Dragonic Overlord
V-TD02/002EN (x3)
Dragonic Overlord
Grade2
Berserk Dragon
V-BT01/010EN (x4)
Berserk Dragon
Bellicosity Dragon
V-PR/0009EN (x3)
Bellicosity Dragon
Dragon Knight, Nehalem
V-TD02/005EN (x4)
Dragon Knight, Nehalem
 
Grade1
Flame of Hope, Aermo
V-BT01/011EN (x4)
Flame of Hope, Aermo
Dragonic Gaias
V-BT01/020EN (x2)
Dragonic Gaias
Lizard Soldier, Raopia
V-BT01/036EN (x3)
Lizard Soldier, Raopia
Dragon Monk, Gojo
V-TD02/008EN (x2)
Dragon Monk, Gojo
Embodiment of Armor, Bahr
V-TD02/009EN (x3)
Embodiment of Armor, Bahr
     
Grade0
Wyvern Guard, Barri
V-BT01/021EN (x4)
Wyvern Guard, Barri
Lizard Runner, Undeux
V-TD02/011EN (x1)
Lizard Runner, Undeux
Embodiment of Spear, Tahr
V-TD02/012EN (x4)
Embodiment of Spear, Tahr
Demonic Dragon Mage, Rakshasa
V-TD02/013EN (x4)
Demonic Dragon Mage, Rakshasa
Dragon Monk, Genjo
V-TD02/015EN (x4)
Dragon Monk, Genjo
     

▲back to deckrecipe top