Card list

Bushiroad Championship Series 2018 (Malayasia) - Cardfight!! Vanguard Standard

Champion: Terry Tai

Deck Name: Yakult boys #ICECREAM Gaming

Grade3
Super Dimensional Robo, Daiyusha
V-EB02/OR01EN (x4)
Super Dimensional Robo, Daiyusha
Ultimate Dimensional Robo, Great Daiyusha
V-EB02/SV01EN (x4)
Ultimate Dimensional Robo, Great Daiyusha
   
Grade2
Dimensional Robo, Daidragon
V-EB02/005EN (x4)
Dimensional Robo, Daidragon
Cosmo Beak
V-EB02/019EN (x4)
Cosmo Beak
Mad Scepter X
V-EB02/032EN (x4)
Mad Scepter X
 
Grade1
Dimensional Robo, Daibrave
V-EB02/010EN (x4)
Dimensional Robo, Daibrave
Commander Laurel
V-EB02/011EN (x2)
Commander Laurel
Dimensional Robo, Daimariner
V-EB02/021EN (x4)
Dimensional Robo, Daimariner
Dimensional Robo, Dailander
V-EB02/036EN (x3)
Dimensional Robo, Dailander
Grade0
Diamond Ace
V-EB02/012EN (x4)
Diamond Ace
Dimensional Robo, Goyusha
V-EB02/038EN (x1)
Dimensional Robo, Goyusha
Dimensional Robo, Daibattles
V-EB02/039EN (x2)
Dimensional Robo, Daibattles
Justice Cobalt
V-EB02/040EN (x3)
Justice Cobalt
Army Penguin
V-EB02/041EN (x3)
Army Penguin
Dimensional Robo, Gorescue
V-EB02/042EN (x4)
Dimensional Robo, Gorescue
   

2nd Place: Joshua Lee Yong Yik

Deck Name: CRIT 10 I lost

Grade3
Dragonic Waterfall
V-BT01/003EN (x4)
Dragonic Waterfall
Dragonic Overlord
V-TD02/001EN (x1)
Dragonic Overlord
Dragonic Overlord
V-TD02/002EN (x3)
Dragonic Overlord
 
Grade2
Berserk Dragon
V-BT01/010EN (x4)
Berserk Dragon
Embodiment of Shield, Lahm
V-SD02/003EN (x1)
Embodiment of Shield, Lahm
Dragon Knight, Nehalem
V-TD02/005EN (x4)
Dragon Knight, Nehalem
Embodiment of Shield, Lahm
V-TD02/006EN (x3)
Embodiment of Shield, Lahm
Grade1
Embodiment of Armor, Bahr
V-TD02/009EN (x4)
Embodiment of Armor, Bahr
Flame of Hope, Aermo
V-BT01/011EN (x4)
Flame of Hope, Aermo
Dragonic Gaias
V-BT01/020EN (x4)
Dragonic Gaias
Lizard Soldier, Raopia
V-BT01/036EN (x1)
Lizard Soldier, Raopia
Grade0
Wyvern Guard, Barri
V-BT01/021EN (x4)
Wyvern Guard, Barri
Embodiment of Spear, Tahr
V-SD02/011EN (x4)
Embodiment of Spear, Tahr
Demonic Dragon Mage, Rakshasa
V-SD02/012EN (x2)
Demonic Dragon Mage, Rakshasa
Red Gem Carbuncle
V-SD02/013EN (x2)
Red Gem Carbuncle
Dragon Monk, Genjo
V-SD02/014EN (x4)
Dragon Monk, Genjo
Lizard Runner, Undeux
V-TD02/011EN (x1)
Lizard Runner, Undeux
   

3rd Place: Mohammad Firdaus

Deck Name: #SWAG 4

Grade3
Imperial Daughter
V-BT01/002EN (x3)
Imperial Daughter
CEO Amaterasu
V-BT01/007EN (x4)
CEO Amaterasu
Victorious Deer
V-BT01/016EN (x3)
Victorious Deer
Imperial Daughter
V-BT01/SV02EN (x1)
Imperial Daughter
Grade2
Promise Daughter
V-BT01/017EN (x4)
Promise Daughter
Yellow Witch, MeMe
V-BT01/028EN (x4)
Yellow Witch, MeMe
Goddess of Insight, Sotoorihime
V-BT01/029EN (x2)
Goddess of Insight, Sotoorihime
Battle Sister, Torte
V-PR/0020EN (x1)
Battle Sister, Torte
Grade1
Circle Magus
V-BT01/009EN (x4)
Circle Magus
Oracle Guardian, Gemini
V-BT01/030EN (x2)
Oracle Guardian, Gemini
Farfalle Magus
V-BT01/031EN (x3)
Farfalle Magus
Luck Bird
V-BT01/056EN (x2)
Luck Bird
Grade0
Weather Forecaster, Miss Mist
V-BT01/018EN (x4)
Weather Forecaster, Miss Mist
Lozenge Magus
V-BT01/058EN (x1)
Lozenge Magus
Oracle Guardian, Nike
V-BT01/059EN (x4)
Oracle Guardian, Nike
Psychic Bird
V-BT01/060EN (x4)
Psychic Bird
Sphere Magus
V-BT01/062EN (x4)
Sphere Magus
     

▲back to deckrecipe top